Lühijuhend Blackjacki mängimiseks

 

Blackjack, tuntud ka kui kakskümmend üks, on üks läbi aegade populaarsematest kasiinomängudest, mida leidub suuremas osas online-kasiinodest ja maapealsetest kasiinodest. Blackjacki mängitakse üldjuhul 2-6 mängijaga diileri vastu. Selles artiklis anname ülevaate Blackjacki ajaloost, reeglitest ja mängu käigust.

Blackjacki ajalugu

Blackjack arenes välja Prantsusmaal ja Hispaanias varasematest sarnastest kaardimängudest. Esmakordne viide mängule on leitud 1440. aastast ning täpsemalt on seda kirjeldanud 1570. aastal Hispaania kirjanik Miguel de Cervantes, kes ise oli hasartmängur. Cervantes mainis blackjacki eelkäijat “21” ka oma kuulsas romaanis “Don Quijote”. Mäng nimega 21 sai Euroopas väga populaarseks ja jõudis loomulikult edasi ka Ameerikasse. Esimese Maailmasõja aegu arenes just Ameerikas 21-st nimi Blackjack (levitati reklaami suure auhinnaraha kohta mängijale, kes saab kaartideks ässa ja musta poisi (ingl. black jack). Nimi Blackjack hakkas seejärel populaarsust koguma ning võttis lõpuks 21 täielikult üle.

Alustamine

Blackjacki mängitakse individuaalselt diileri/krupjee vastu. Enne kaartide jagamist peab mängija asetama panuse (või mitu panust, kui soovib korraga mitut kätt mängida). Seejärel jagatakse kõigile, k.a diilerile, kaks kaarti. Mängija(te) mõlemad kaardid on nähtaval, kuid diileri puhul jagatakse üks kahest kaardist pildiga allapoole.

Eesmärk

Blackjacki mängija eesmärk on diilerit suurema punktide arvuga võita, kuid samas mitte ka „lõhki minna“ ehk ületada summat 21.

Kaartide väärtused

Blackjackis kasutatakse 52 kaardist koosnevat kaardipakki, mille numbrikaardid on näidatud väärtusega, soldati, emanda ja kuninga väärtuseks on 10 punkti ja ässa väärtuseks 1 või 11 punkti (mängija saab valida kumb väärtus talle parajasti sobib).

Mängu käik

Mängija vaatab endale jagatud kaardid üle ning arvutab kokku nende numberväärtuste summa. Kui summaks on 21, ei saa mängija antud käega enam kaotada. Saab ainult võita või viiki jääda (kui diiler saab samuti 21). Kui summa on 21-st väiksem, saab mängija valida, mida edasi teha:

  1. Esimeseks võimaluseks on kaartide juurdeküsimine (1 kaart korraga). Näiteks: algsed kaks kaarti on ärtu 8 ja poti 4 ning summa on kokku 12. Kui mängija küsib ühe kaardi juurde ning jagatavaks kaardiks on 10, on kogusumma 22 ning mängija on „lõhki läinud“ ehk käe koheselt kaotanud. Kui lisatavaks kaardiks on äss, on mängijal võimalus selle väärtus valida 11 asemel 1-na. Sel juhul oleks summa 13 ning mängija saaks edasisi samme otsustada. Kui juurde pandavaks kaardiks on 9, on kaartide numberväärtuste summa kokku 21, mis on mängu eesmärk, kuid see ei tähenda automaatselt mängija võitu. Kui summa on 21, on järg diileril, kes paljastab oma tagurpidi pildiga kaardi. Kui diileri kahe kaardi summa on samuti 21, jääb mäng viiki. Kui see on aga väiksem, on diileril võimalus kaarte juurde võtta. Kui juurde võetavate kaaride tulemusel
  2. Kui mängija pärast esimest kahte jagatud kaarti enam lisakaarti ei soovi, võib ta valida mängukäe lõpetamise. Seda on mõistlik teha siis, kui kahe olemasoleva kaardi summa on juba piisavalt kõrge ning tõenäosus väikese väärtusega kaarti saada üsna väike. Näiteks: algsed kaks kaarti on ärtu 8 ja poti 10, kokku on väärtuste summa 18, see tähendab, et 21-ni on üsna „lühike maa“ minna ning võimalus, et lisakaart käe lõhki ajab üsna suur.
  3. Kui mängija usub, et tema käel on hea võidupotentsiaal, on tal võimalus oma panust ka kahekordistada ehk duubeldada. See tähendab seda, et mängija saab vaid ühe kaardi lisaks ning sellega on käsi automaatselt lõppenuks loetud.
  4. Juhul, kui mängijale jagatakse kaks täpselt sama suure väärtusega kaarti, on võimalik valida ühe käe jagamine kaheks uueks erinevaks käeks. See tähendab, et panus duubeldatakse ning mõlema käe panuse summa on selline nagu mängija algseks summaks valis. Edasi läheb mängukäik samamoodi nagu tavaliselt, ühe erandiga selle puhul, kui poolitatavateks kaartideks on ässad. Ässade puhul jagatakse lisaks veel vaid üks kaart, peale mida ei ole võimalik muid liigutusi teha ning seejärel on käsi loetud lõpetatuks.

Blackjacki mänguvooru lõpetamine

Kui kõik mängijad on oma valikud teinud ja käed on lõpetatud, näitab diiler oma tagurpidi kaarti. Diileri puhul on kaartide lisamisel kindlad reeglid ning temal ei ole samu valikuvariante, mis on mängijatel. Kui diileri kahe kaardi väärtuste summa jääb alla 16, saab ta uue kaardi nii kaua kuni summa on 17 või rohkem. Juhul, kui diileri kaardid „lähevad lõhki“, siis on käe võitnud kõik need mängijad, kes lõhki ei läinud. Kui dilleri kaartide summa jääb vahemikku 17-21, siis võrreldakse seda mitte lõhki läinud mängijate kaartide summadega, mis otsustab, kes on võitja. Diiler võidab alati, kui summa on suurem kui mängija kaartide summa.

Kokkuvõtteks

Algdiil

Mängijad asetavad panused, diiler jagab pildiga ülespoole kaks kaarti mängijatele ning endale kas ühe kaardi pildiga allapoole ja teise kaardi pildiga ülespoole.

 

Mängijate tegutsemine

Alustades diileri poolt kõige vasakpoolsemast mängijast, teevad kõik lauas olevad mängijad oma otsused. Kui mängija kaartide väärtus on üle 21, siis on mängija automaatselt kaotanud ja panuse summa korjatakse ära.

 

Diileri kaartite näitamine

Diiler näitab oma varjatud kaarti. Kui kaartide väärtuste summa on alla 16, peab diiler võtma uue kaardi. 17 puhul võib ta valida, kas soovib kaarti juurde või mitte. Kui diileri käsi läheb lõhki, siis jagatakse kõigi mängus olevate mängijate vahel lauas olev summa võrdselt ära.

 

Võitude väljamaksmine

Kui diiler otsustab kaarte mitte juurde võtta, siis makstakse välja kõik suurema koguväärtusega võitnud käed ning väiksema väärtusega kaotanud käte panused võetakse ära.