Craps ehk täringumäng on üks põnevamatest ja ka dramaatlisematest kasiinomängudest, mille puhul on tegemist puhtalt õnnemänguga. Ehk olete märganud mõnes kasiinos käies või isegi filmides kõige valjuhäälsemat ja rahvarohkemat kasiinoala? Need on näited, mille järgi tunnete ära selle huvitava täringumängu toimumise. Crapsi jaoks on nii online-kasiinos kui tavalises kasiinos kasutusel spetsiaalne laud, mille peal on välja toodud kõik võimalikud panuste tüübid. Mängu mängitakse kahe täringuga.

Crapsi ajalugu

Mõnede allikate järgi pärineb täringumäng juba Rooma Impeeriumi ajast, kus mitmesuguseid mänge mängiti loomaluudest tehtud täringutega. Mõne teooria järgi sarnaneb see aga araablaste keskaegsele mängule “azzahr” (Hazard). Just keskajal sai täringumängu algne versioon populaarseks ka Inglismaal, kus mängu seostati 11. sajandil aadli Sir William Tyre’iga. Tänaseks väljakujunenud craps tuleneb aga umbes 14. sajandi inglise mängust Hazard, mille algsed reeglid olid küll pisut keerulisemad kui need on tänapäeva täringumängul. Hazard oli 17.-18. sajandil ruletiga võrdselt populaarne mäng, kuid hakkas seejärel pildilt rohkem ja rohkem kaduma. Craps hakkas uuesti buumina populaarsust koguma Teise Maailmasõja ajal, kui paljud kodust eemal olema pidanud sõdurid vajasid lihtsat meelelahutust. Sel ajal ning eriti 1980ndatel ja 1990ndatel oli craps maailma kõige populaarsem kasiinomäng. Tänapäeval on crapsi ja kõiki selle erinevaid versioone võimalik mängida ka interneti teel, täpselt samamoodi nagu muidki kasiinomänge.

Mängu käik

 1. Mängijad teevad oma panused. Vähemalt miinimumpanuse peab tegema “pass line” või “don’t pass line” panusetüübile.
 2. Kõik mängijad veeretavad täringuid kordamööda. Mängija esimest veeretamist kutsutakse “come out rolliks”.
 3. Üks mängija veeretab täringut seni kuni saab kaotava kombinatsiooni.
  – Kui täringute summa on 7 või 11 (kutsutakse “natural”), siis võidavad need, kes tegid “pass line” panused ning need, kes tegid “don’t pass line” panused, kaotavad.
  – Kui täringute summa on 2, 3 või 12 (kutsutakse “craps”), siis võidavad “don’t pass line” panused ja kaotavad “pass line” panused.
 4. Kui täringute summa on 4, 5, 6, 8, 9 või 10, muutub veeretatud number punktinumbriks.
 5. Mängija jätkab täringute veeretamist, kuni saab punktinumbri või 7.
 6. Kui veeretatakse punktinumber, võidavad “pass line” panused, kui veeretatakse 7, võidavad “don’t pass line” panused.
 7. Kui mängija kaotab, siis võtab järje üle järgmine mängija, kes täringuid veeretama hakkab.

Lisaks “pass line” ja “don’t pass line” panustele on võimalik teha mitmeid muid kõrvalpanuseid.

Kokkuvõtteks

Täringuviskaja valimine ja panused

Mänguring algab siis, kui kõik mängijad on oma panused asetanud ja täringuviskaja on valmis täringuid viskama.

Come on faas

Pass line panused makstakse välja kui täringute väärtuseks on kokku 7 või 11 ning korjatakse ära, kui väärtus on 2, 3 või 12. Kõik ülejäänud numbrid lõpetavad selle faasi ning algab punktifaas, kus punktiks on viimati veeretatud number.

Punktifaas

Diiler asetab punktilugeja eelmise faasi lõpetanud numbrile (4, 5, 6, 8, 9 või 10) ning täringuviskaja veeretab täringuid. Punktinumbri veeretamisel makstakse välja pass line panused. Kui viskaja veeretab 7, saab panused endale maja.

Uus ring

Kui täringuviskaja veeretab punktinumbri, jätkab ta täringuviskajana. Kui ta veeretab mõne muu numbri, on täringuviskamise järg käes päripäeva suunas järgmisel mängijal. Igal juhul märgib number 7 või punktinumber uue mänguringi algust.